Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
MICHAEL SCHULTE & R3HAB - Waterfall
Playlist
MICHAEL SCHULTE & R3HAB
Waterfall
Právě vysílá:
Hitrádio Faktor
Hitrádio Faktor

ZAČALY VELKÉ POLICEJNÍ KONTROLY: Policisté s radary o víkendu obsadí silnice

ZAČALY VELKÉ POLICEJNÍ KONTROLY: Policisté s radary o víkendu obsadí silnice
Datum: 26. 8. 2022
Autor: Michal Merenda

Dopravní policisté dnes zahájili dopravně-bezpečnostní akci, při které se po celém Česku zaměří mimo jiné na dodržování nejvyšší povolené rychlosti, nedovolené držení mobilu nebo nepoužívání bezpečnostních pásů. Cílem je zvýšit bezpečnost na silnicích a zároveň také plynulost provozu. Novinářům to při zahájení akce na pražském Litochlebském náměstí řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

"Máme před sebou poslední prázdninový víkend a stejně tak jako na začátku prázdnin, tak i na jejich konci provádíme dopravně-bezpečnostní akce. Hlavním cílem je zvýšit bezpečnost, ale také plynulost silničního provozu. A to zejména na hlavních tazích a dálniční síti České republiky," řekl Zlý.

Policisté se podle něj zaměří na hlavní příčiny dopravních nehod, mezi které počítají například překračování nejvyšší povolené rychlosti, používání mobilního telefonu za jízdy nebo nepoužívání bezpečnostních pásů. "Samozřejmě na hlavních tazích a dálnicích se zaměřujeme také na způsob jízdy, tedy na dodržování a nezneužívání levých jízdních pruhů," řekl Zlý.

Místa, na kterých budou policisté hlídat, vybrala policie s ohledem na zvýšení plynulosti provozu, ale i s ohledem na jejich rizikovost. "Těch stanovišť bych řekl, že v rámci celé ČR jsou desítky, ne-li stovky," řekl Zlý. Policisté nebudou celý víkend na stejných místech, ale budou je průběžně měnit.

Stejná akce se uskutečnila i na začátku prázdnin. "Stejně jako nejen na začátku a na konci prázdnin, ale v během celého roku, se řidiči dopouští stejných přestupků. To znamená opět překračování rychlostních limitů, držení mobilních telefonů nebo nepoutání se. A častým přestupkem je i špatný technický stav vozidel," dodal Zlý.

Dopravní policie vyšetřovala podle jeho vyjádření z konce letošního června o loňských prázdninách přes 17.700 dopravních nehod. Zemřelo při nich 100 lidí a 380 osob utrpělo těžké zranění. Podle statistik dopravní policie počet prázdninových obětí dopravních nehod klesá. Dosud nejméně jich bylo v roce 2020, kdy zemřelo 98 lidí. Nejvíce mrtvých, 291, policisté zaznamenali v roce 1993. Nejtragičtější příčinou nehody, která byla zaviněná řidičem motorového vozidla, bylo o loňských prázdninách to, že řidič nepřizpůsobil rychlost stavu vozovky. Zemřelo kvůli tomu 23 lidí.