Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101 (zdarma)
ROBBIE WILLIAMS - Supreme
Playlist
ROBBIE WILLIAMS
Supreme
Právě vysílá:
Hitrádio Faktor
Hitrádio Faktor

CHYBÍŠ NÁM: Kurt COBAIN by dnes oslavil 51. narozeniny

Největší osobnost rockové grunge a hudební scény vůbec Kurt Cobain by dnes oslavil 51. narozeniny. Za svého života razil heslo, že "je lepší shořet než vyhasnout". Vzpomínka na něj nevyhasne nikdy.

Cobain nikdy nebyl povrchní hvězdou s pouťovými atributy. Byl celkem normální kluk s otrhanými džíny a flanelovou košilí, který všechno myslel smrtelně vážně. Zpíval o trýznivé samotě, násilí a bezvýchodnosti a o spodních proudech moderní civilizace. Dokázal jasně vyjádřit pocit příslušníků své znejistělé a frustrované "Generace X". Navíc upřímně nesnášel komerční šílenství, které se kolem Nirvany rozpoutalo. Skupina prodala jen v USA přes 25 milionů desek, ve světě to pak je více než 75 milionů.

Kurtovo dětství bylo relativně šťastné do asi sedmi let, kdy se jeho rodiče rozvedli. Následovalo pendlování mezi nimi i přespávání u příbuzných, osamělost, deprese, v pubertě pak únik k punkové muzice a první experimenty s návykovými látkami. Prvních pár let se Cobain protloukal jak se dalo, živil se příležitostnými pracemi, spal i v čekárnách nebo pod mostem. V roce 1987 založil skupinu Nirvana.

V roce 1991 byla již jejich píseň Smells Like Teen Spirit, která dodnes vítězí v anketách o nejpopulárnější alternativní skladbu všech dob, nejhranějším hitem na hudební stanici MTV. Bulvární média s gustem propírala Cobainovy divoké kousky na turné i letitou závislost na heroinu. Jejich vděčným objektem je dodnes i jeho vdova Courney Love.

Cobain spáchal sebevraždu 5. dubna 1994 jako sedmadvacetiletý - odešel ve stejném věku jako další hudební legendy Janis Joplinová, Jim Morrison, Jimi Hendrix či Amy Winehouseová. V roce 2014 byl posmrtně uveden do rokenrolové Síně slávy.

Nirvana odchod svého frontmana celkem přirozeně nepřežila. Zbylí členové skupiny zůstali hudebně aktivní, nejvíc se prosadil bubeník Dave Grohl se svojí formací Foo Fighters.