Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
JAX JONES & FIREBOY DML - Me and My Guitar
Playlist
JAX JONES & FIREBOY DML
Me and My Guitar
Právě vysílá:
Leona Gyöngyösi
Víkend na Hitrádiu Faktor

Do babyboxu v Písku podruhé někdo odložil stejného chlapce

Do babyboxu v Písku podruhé někdo odložil stejného chlapce
Datum: 3. 2. 2022
Autor: Jana Křížová

Do babyboxu v písecké nemocnici někdo odložil chlapce Tobiáše, který byl v péči své babičky. Chlapec se v babyboxu ocitl podruhé. Před měsícem jej tam jako dvoutýdenního někdo odložil s rodným listem. Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) ho pak svěřil babičce. Jedná se o první dítě v republice, které bylo do babyboxu odloženo dvakrát. Novináře o tom dnes informoval zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

"Tobiáš je čistě oblečený, celý v bílé kombinéze s modrou čepičkou a modrým dudlíkem. Zdravotníci klučíka okamžitě poznali, podstatné je, že je zdravý. OSPOD jej svěřil do péče babičce a ta na něj zřejmě nestačila. Vrátila jej ve středu 2. února ve 22:37," zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Tobiáš je prvním letošním dítětem z babyboxu. V celé zemi bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2006 odloženo 232 dětí, z toho 106 chlapců. Tobiáš má pořadové číslo 233, jelikož se v babyboxu ocitl podruhé.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou také alarm, který upozorní zdravotnický personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají kritiky, kteří uvádějí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Zdroj: ČTK, Pixabay