Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
POETIKA - Půlnoc
Playlist
POETIKA
Půlnoc
Právě vysílá:
Hitrádio Faktor
Hitrádio Faktor

HROZÍ POVODNĚ: Do Čech míří další přívalový déšť a kroupy

HROZÍ POVODNĚ: Do Čech míří další přívalový déšť a kroupy
Zdroj: unsplash.com
Datum: 26. 8. 2022
Autor: Michal Merenda

Česko zasáhnou dnes i v sobotu odpoledne a večer bouřky s přívalovým deštěm a kroupami. Zvlášť silný bude déšť dnes v Čechách. Hrozí proto rozvodnění menších toků. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Pro dnešek platí výstraha před bouřkami od 12:00 do 23:00 pro téměř celé Česko s výjimkou částí Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V celých Čechách budou bouřky velmi silné, s úhrnem srážek až 50 milimetrů, tedy 50 litrů na metr čtvereční. Na Moravě naprší asi 40 milimetrů srážek.

Od dnešních 12:00 do sobotních 12:00 platí pro část Česka kvůli přívalovým dešťům také výstraha před nárůstem hladin toků na povodňové stupně. Vyhlášena je na severovýchodě Čech pro celý Královéhradecký kraj a většinu Libereckého a Pardubického kraje a platí v Čechách také pro Prahu a jihovýchodní část Středočeského kraje, celý Jihočeský kraj, západní část Vysočiny a východní polovinu Plzeňského kraje.

"V místech s vysokým nasycením povodí může v závislosti na intenzitě přívalových srážek dojít k rychlým vzestupům hladin zejména menších vodních toků na první (nejnižší) stupeň povodňové aktivity. Při velmi intenzivních srážkách není vyloučeno krátkodobé překročení i vyšších stupňů," sdělili pracovníci ČHMÚ.

V sobotu odpoledne se pak silné bouře do většiny Česka vrátí. Výstraha platí v sobotu opět od 12:00 do 23:00 pro celou zemi kromě Ústeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje. Meteorologové očekávají až 40 milimetrů srážek a krupobití.