Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
PINK & NATE RUESS - Just Give Me A Reason
Playlist
PINK & NATE RUESS
Just Give Me A Reason
Právě vysílá:
Simona Krajíčková
Víkend na Hitrádiu Faktor

Jaká je kvalita vody na jihu Čech?

Jaká je kvalita vody na jihu Čech?
Zdroj: canva.com
Datum: 28. 5. 2024
Autor: Pavel Ferenčík
Připravte si plavky (pro jistotu radši dvoje, ať vám není zima!) koupací sezóna oficiálně začíná 1. června! Jihočeští hygienici dokončili rozbory vody ve stanovených koupacích oblastech a výsledky jsou slibné.
 
Kde se můžeme bez obav koupat?
V jižních Čechách jsou dlouhodobě sledovány koupací oblasti na Orlíku, konkrétně Podolsko a Radava, dále tři lokality na Lipně – pláže u Lipna nad Vltavou, Černé v Pošumaví a v Horní Plané. Také kvalita vody ve dvou oblíbených rekreačních rybnících na Jindřichohradecku – rybníky Hejtman a Staňkovský u Chlumu u Třeboně – je pravidelně monitorována.
 
Jak probíhají kontroly?
Kontroly kvality vody probíhají podle přesného monitorovacího kalendáře. Pravidelné odběry se konají jednou za dva týdny, mimořádné pak v případě, že voda nevyhovuje stanoveným normám. Odběry se obvykle provádějí v pondělí a výsledky jsou dostupné do čtvrtečního odpoledne. Vzorky se hodnotí školní stupnicí 1 až 5, kde jednička znamená vynikající kvalitu vody a pětka zákaz koupání.
 
Aktuální výsledky:
Podolsko na Orlíku: Voda dostala jedničku, což znamená, že je vhodná ke koupání. V předchozích letech zde však byly problémy se sinicemi.
 
Radava na Orlíku: Voda zde dostala trojku, což znamená zhoršenou jakost. Po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou kvůli zvýšené pravděpodobnosti zdravotních problémů.
 
Hejtman u Chlumu u Třeboně: Voda dostala jedničku, je tedy ideální ke koupání.
 
Staňkovský rybník: Získal trojku, takže je zde mírně zvýšené riziko zdravotních problémů. Opět se doporučuje osprchování po koupání.
 
Lipno: Voda u Černé v Pošumaví dostala jedničku, zatímco pláž v Horní Plané byla hodnocena trojkou kvůli minulým sezónám. Pláž v Lipně nad Vltavou získala dvojku, voda je tedy vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi.
 
Pro aktuální informace a podrobné výsledky navštivte webové stránky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje na www.khscb.cz.
 
I když voda je vhodná ke koupání, teplota vzduchu zatím ne. Tento týden má pršet a teploty se budou pohybovat jen lehce přes 20 °C. Na pořádné koupání si ještě chvíli počkáme!