Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
4 THE CAUSE - Stand By Me
Playlist
4 THE CAUSE
Stand By Me
Právě vysílá:
Simona Krajíčková
Víkend na Hitrádiu Faktor

Jindřichohradecké úzkokolejky v ohrožení: Vyjedou letos v červnu?

Jindřichohradecké úzkokolejky v ohrožení: Vyjedou letos v červnu?
Zdroj: trebonsko.cz
Datum: 24. 5. 2024
Autor: Pavel Ferenčík
Jindřichohradecké úzkokolejky, které mají dlouholetou tradici a jsou oblíbeným turistickým cílem, čelí vážnému problému. Drážní úřad totiž zatím nevydal osvědčení o bezpečnosti provozu, což znamená, že vyjet v plánovaném termínu v červnu vůbec nemusí. Řízení bylo přerušeno kvůli nedostatkům v žádosti, které se týkají požadavků na systém bezpečnosti podle evropských nařízení.
 
Problémy a naděje na řešení
Drážní úřad zjistil v žádosti Jindřichohradeckých místních drah (JHMD) několik nedostatků. Mluvčí úřadu Pavlína Straková uvedla, že tyto nedostatky se týkají například předpisů o provozování dráhy, organizování drážní dopravy, technologie řešení mimořádných událostí a odpovědnosti na rozhraní mezi provozovatelem dráhy a dopravcem. Důležitou roli hraje i doložení platných prohlídek a revizí pevných elektrických zařízení.
 
Společnost JHMD však uvedla, že většinu problémů již vyřešila a na dalších se intenzivně pracuje. „Naším cílem je připravit trať tak, aby bylo možné vyjet v červnu, avšak přesné datum nelze v tuto chvíli stanovit. Prioritou pro nás zůstává bezpečnost cestujících, “ sdělila Michaela Vašinová z advokátní kanceláře Žižlavský, která zastupuje věřitele Jana Kyselu.
 
Časový tlak a reorganizace
Řízení zůstane přerušeno do doby, než budou všechny nedostatky odstraněny, přičemž JHMD má na to maximálně 90 dnů. Pokud by požadované podklady byly dodány včas a Drážní úřad je shledal v pořádku, mohlo by být řízení obnovené a osvědčení vydáno do tří týdnů.
 
Pro JHMD, které jsou v insolvenci od října 2022 a dluží 350 milionů Kč, je tento proces klíčový i pro jejich reorganizační plán. Ten musí být předložen do 31. května, ačkoli Kysela požádal o prodloužení lhůty o 120 dnů. Soud se zatím k této žádosti nevyjádřil.
 
Budoucnost úzkokolejek
Pro milovníky těchto malebných tratí zůstává otázka, zda se letos dočkají svezení historickými vlaky, stále otevřená. Naděje však existuje. „Věříme, že vlaky by mohly v červnu jezdit, “ uvedl Kysela optimisticky.
 
Bezpečnost cestujících zůstává prioritou, a pokud by bylo nutné zahájit provoz o týden později, JHMD jsou připravené k tomuto kroku přistoupit. Na příznivce úzkokolejek tak čekají napínavé týdny, během kterých se rozhodne o osudu této významné turistické atrakce.
 
Jindřichohradecké úzkokolejky, které mají nezastupitelné místo v české železniční historii, čelí výzvám, které mohou ovlivnit jejich budoucnost. Pevně věříme, že se podaří všechny problémy vyřešit a turisté se budou moci těšit na jízdu krásnou krajinou jižních Čech.