Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
TWOCOLORS & SAFRI DUO & CHRIS DE SARANDY - Cynical
Playlist
TWOCOLORS & SAFRI DUO & CHRIS DE SARANDY
Cynical
Právě vysílá:
Michal Knejp
Snídaně šampiónů

MŮŽE JE VYHODIT! Soud povolil matce vystěhování 40letých synů

MŮŽE JE VYHODIT! Soud povolil matce vystěhování 40letých synů
Datum: 26. 10. 2023
Autor: Michal Merenda

Dospělé děti nemohou neomezeně spoléhat na pomoc svých rodičů a na to, že mohou zůstat v jejich domě. Uvedl to soud v Itálii, který se zabýval žalobou na vystěhování, kterou podala pětasedmdesátiletá matka na své dva syny, kterým je 40 a 42 let. Soud rozhodl, že požadavek ženy, aby se synové vystěhovali jejího domu, je oprávněný a musí se tak stát do poloviny prosince, píše dnes italský tisk.

Spor se týkal trojice, která žije společně ve městě Pavia na severu Itálie. Matka podle tisku opakovaně naléhala na syny, aby si našli jiné ubytování. Když se výzvy nesetkaly s požadovanou odezvou, rozhodla se na potomky podat žalobu. V ní mimo jiné uvedla, že synové nepřispívají na společnou domácnost ani se nepodílí na úklidu a dalších pracích.

Soudkyně dala matce za pravdu. Podle ní právo synů nechat se hostit matkou v jejím domě není ospravedlnitelné vzhledem k jejich věku. Podle soudu totiž v italském právu není žádné ustanovení, které by dávalo plnoletému potomkovi právo bydlet v domě svých rodičů bez jejich souhlasu. Oba muži se podle rozsudku mají vystěhovat do dvou měsíců.

Podobné rodinné spory nejsou v Itálii výjimečné. V zemi odcházejí potomci z domu rodičů v průměru ve třiceti, ukazují údaje evropského statistického úřadu Eurostatu za rok 2022. Později tak v Itálii činí muži s průměrem skoro 31 let, než ženy, u kterých je průměr zhruba o dva roky nižší. V Evropské unii průměr pro obě pohlaví činí 26,4 roku. Česká republika je se skoro 26 lety lehce pod unijním průměrem. Údaje nad 30 let vykazují kromě Itálie také Portugalsko, Slovinsko, Malta, Španělsko, Slovensko, Řecko, Bulharsko a Chorvatsko, kde je průměrný věk, kdy potomci odcházejí z domácnosti rodičů, mezi unijními zeměmi nejvyšší - 33,4 roku.