Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
OLIVER TREE & ROBIN SCHULZ - Miss You
Playlist
OLIVER TREE & ROBIN SCHULZ
Miss You
Právě vysílá:
Hitrádio Faktor
Hitrádio Faktor

Nejnavštěvovanějším cílem jižních Čech je Zoo Hluboká

Nejnavštěvovanějším cílem jižních Čech je Zoo Hluboká
Zdroj: Vojen Smíšek
Datum: 19. 4. 2023
Autor: Jana Křížová

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem v jižních Čechách je za loňský rok Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou. Zoo za rok 2022 přilákala více než 277 tisíc návštěvníků. Jedničkou v návštěvnosti se stala již druhý rok po sobě. Údaje vycházejí ze statistik agentury CzechTourism.

Zoo Hluboká se na první příčku statistiky vyhoupla už v předešlém roce s 270 tisíci návštěvníky. Na druhé příčce v návštěvnosti se pak v obou letech umístila Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou.

Návštěvnost je sledována na základě vydaných vstupenek monitorovaných turistických cílů. Těch je v databázi za Jihočeský kraj 120 a v roce 2022 se na nich pomocí vydané vstupenky započítalo celkem 2 744 662 návštěvníků. Největší část z nich, 816 356 tj. 29,74 %, pak v turistické oblasti Budějovicko.

Skokanem roku se stalo návštěvnické centrum pivovaru Budějovický Budvar, které eviduje meziroční nárůst 518 %. Nutno podotknout, že návštěvnost předešlého roku ovlivnila proti-covidová opatření, při kterých musel pivovar, spadající mezi potravinářské provozy, zavřít brány pro veřejnost.

Skokanem s nejvyšší návštěvností je pak Jihočeské muzeum, které je s návštěvností 68 tisíc osob třetí nejnavštěvovanější na Budějovicku a meziročně si polepšilo o 193 %. Výrazný, v některých případech až trojnásobný zájem, byl zaznamenán také u dalších atraktivit. Například Budějovická radnice (213 %), Vodárenská věž v Budějovicích (106 %) a Wortnerův dům Alšovy jihočeské galerie (93 %). Návštěvníci si našli cestu také do méně známých provozů, jako je Vltavotýnské podzemí, kde se návštěvnost zvýšila o 80 %.