Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
JENNIFER LOPEZ - Let's Get Loud
Playlist
JENNIFER LOPEZ
Let's Get Loud
Právě vysílá:
Simona Krajíčková
Víkend na Hitrádiu Faktor

Obchvat v Nové Bystřici bude!

Obchvat v Nové Bystřici bude!
Zdroj: canva.com
Datum: 10. 6. 2024
Autor: Pavel Ferenčík
Obyvatelé Nové Bystřice na Jindřichohradecku, kde žije asi 3200 lidí, v pátek a v sobotu v referendu vyjádřili podporu stavbě obchvatu. Tento projekt připravuje Jihočeský kraj. Referendum bylo vyhlášeno zastupitelstvem 25. dubna na základě veřejného návrhu, který podepsalo více než 1000 lidí. Referenda se zúčastnilo 1422 z 2581 oprávněných voličů, což činí referendum platným. Tyto informace jsou uvedeny na webu města.
 
Většina hlasujících souhlasila s realizací východního obchvatu Nové Bystřice podle projektové dokumentace, kterou zpracovává společnost Pontex, s.r.o. Kladných odpovědí bylo 1007, což představuje 70,82 % z oprávněných osob, které se referenda zúčastnily, a 39,02 % z celkového počtu oprávněných osob. Hlasů proti bylo 398.
 
Rozhodnutí v místním referendu je závazné, protože pro něj hlasovala nadpoloviční většina oprávněných voličů, kteří se referenda zúčastnili, a alespoň 25 % všech oprávněných voličů.
 
Podle starosty města Jiřího Zimoly (Pro Bys3ci) je pozitivní, že účast v referendu byla poměrně vysoká. Názor na obchvat obec v poslední době hodně rozdělil. Zastánci obchvatu usilovali o odstranění tranzitní dopravy z centra města, zatímco odpůrci argumentovali nutností chránit krajinu, do které by se doprava přesunula. Zimola doufá, že referendem spory ustanou. "Nejsme přeci ti, kteří o tom rozhodují, o tom rozhoduje Jihočeský kraj na základě své dopravní koncepce. Ale na druhou stranu je jasné, že žádný kraj a žádný hejtman by asi neinvestoval peníze někam, kde to ti místní nechtějí," řekl Zimola.
 
Návrh na referendum lidé podali poté, co výstavbu obchvatu v březnu odmítlo zastupitelstvo, které zároveň zamítlo vypsání referenda o obchvatu. "Referendum jsme iniciovali proto, že jsme zcela přesvědčeni, že obchvat Nové Bystřice je ve veřejném zájmu. Ročně díky němu podle projektu projede přímo centrem města asi o 560 000 aut méně. Prioritní je pro nás bezpečnost občanů," řekl novinářům před začátkem hlasování Martin Bláha, zmocněnec přípravného výboru na konání místního referenda. Výsledek je podle něho i oceněním práce, kterou přípravný výbor referendu věnoval.
 
Obchvat města, které leží asi tři kilometry od hranic s Rakouskem, připravuje Jihočeský kraj na silnici II/128. Práce na projektové dokumentaci pro vydání společného povolení byly dokončeny letos v lednu. Další práce na přípravě byly zastaveny do doby, než se město k obchvatu vyjádří, což se nyní referendem stalo.
 
Předpokládané náklady na obchvat jsou 624 milionů korun.