Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
GARBAGE - The World Is Not Enough
Playlist
GARBAGE
The World Is Not Enough
Právě vysílá:
Hitrádio Faktor
Hitrádio Faktor

Odešel "prostořeký" princ Philip, jeden z nejsympatičtějších mužů světa

Odešel "prostořeký" princ Philip, jeden z nejsympatičtějších mužů světa

Princ Philip, manžel britské panovnice Alžběty II. dnes ráno pokojně zemřel ve Windsoru, oznámil Buckinghamský palác. Philipovi, známému také jako vévoda z Edinburghu, bylo 99 let. Od letošního února do března pobýval v londýnské nemocnici, kde se léčil s infekcí a po neupřesněném zákroku na srdci.

Philip, princ řecký a dánský, se narodil 10. června 1921 ve vile na ostrově Korfu. Jeho babička z matčiny strany byla vnučkou britské královny Viktorie. Po vzpouře v Řecku v roce 1922 musela královská rodina s malým Philipem uprchnout do exilu. Nejdříve do Paříže, po rozchodu rodičů v roce 1930 býval Philip u sester provdaných v Německu nebo u příbuzných v Anglii.

S Alžbětou II. mají čtyři děti (Charles, Anna, Andrew a Edward) a osm vnoučat. Když se prince jednou v tisku ptali na příčinu úspěchu jejich manželství, prohlásil: "Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance."

V roce 1996 navštívil Philip s Alžbětou i Českou republiku a v roce 2009 se stal nejdéle "sloužícím" manželským partnerem v historii britských panovníků. Rovněž byl nejstarším partnerem vládnoucího monarchy.

ČTK