Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
KYGO & AVA MAX - Whatever
Playlist
KYGO & AVA MAX
Whatever
Právě vysílá:
Hitrádio Faktor
Hitrádio Faktor

Pozor na mláďata v přírodě

Pozor na mláďata v přírodě
Zdroj: Patrik Olt
Datum: 13. 5. 2024
Autor: Pavel Ferenčík

S příchodem jara se příroda probouzí k životu, a s ním i mnoho divokých zvířat, která v tomto období přivádějí na svět mladé. Obrátil se na nás jeden z myslivců, aby připomněl několik důležitých pravidel, jak se chovat, pokud narazíte na novorozené zvíře.

Důležité je si uvědomit, že i když se mladé zvíře může zdát osamělé, jeho matka je většinou nedaleko a stará se o něj. Z tohoto důvodu je klíčové, aby se člověk novorozeného zvířete ani nedotýkal, ani ho nijak neobtěžoval. Jakýkoli zásah může matku od potomka odradit nebo může být mladý jedinec omylem označen za sirotka. Vzpomeňte, že i při záchraně mladých srnčat před senosečí je potřeba na koloušky nesahat holou rukou. (podrobnosti na této adrese či tady).

Pokud jde o procházky se psy, je nesmírně důležité mít je na vodítku, zejména v oblastech, kde by mohla být divoká zvířata a jejich mláďata. Psi by mohli mláďata vyplašit nebo i zranit, což by mohlo mít pro mládě fatální následky. Navíc je třeba si uvědomit, že i když se může zdát, že pes, který prožene srnu, nezpůsobil žádné zjevné škody, realita může být jiná. Srna vysílená po porodu může být z takového setkání na smrt vyčerpaná.

Na závěr, pokud máte pocit, že je mládě v bezprostředním nebezpečí, nejlépe postupujte tím, že situaci oznámíte na linku záchranné stanice či místnímu mysliveckému spolku. Ti jsou vyškoleni k tomu, aby zasáhli správným a bezpečným způsobem.

Připomeňte si tato pravidla při vašich jarních výletech a pomozte nám chránit přírodu. Každý malý krok pomáhá!