Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
CHARLI XCX - Boom Clap
Playlist
CHARLI XCX
Boom Clap
Právě vysílá:
Dominik Vršanský a Kateřina Pechová
Snídaně šampiónů

Rada města schválila návrh na zklidnění dopravy na náměstí Přemysla Otakara II.

Rada města schválila návrh na zklidnění dopravy na náměstí Přemysla Otakara II.
Datum: 25. 1. 2022
Autor: Jana Křížová
Změna dopravního značení ukončí tranzitní dopravu přes českobudějovické centrální náměstí, zklidní se doprava také u Černé věže a v Piaristické. Všichni rezidenti a zásobování se dostanou, kam potřebují. Aby byly současné pěší zóny skutečně pro pěší, zajistí vysouvací sloupky. Parkování na části náměstí zůstane, vyhradí se ale z většiny rezidentům. To se ale stane až po výstavbě parkovacího domu Dlouhá louka (u sportovní haly). Severní strana náměstí zůstane bez aut úplně. Nahradí je zeleň a nový mobiliář.
Změna dopravního značení bude muset ještě projít standardním formálním procesem vydání opatření obecné povahy. Podle všech zákonných lhůt by se tak změny měly stát skutečností v dubnu tohoto roku.
Změny na náměstí a v celém historickém centru lze shrnout do tří bodů:
 
1) Přes náměstí nebude možné projíždět, zkracovat si tudy cestu. Sníží se provoz, pojedou tam jen auta, která to skutečně potřebují.
 
2) Na severní straně se už nebude parkovat. Náhradní kapacity pro návštěvníky centra, kromě již stávajícího parkovacího domu u věznice, posílí nový parkovací dům u sportovní haly, který ještě letos město vybuduje (už je podepsaná smlouva se zhotovitelem).
 
3) Náměstí zezelená. Dopravní opatření doprovází doplnění zeleně – další květiny, keře i stromy v kontejnerech i květináčích. Na místě zrušených parkovacích míst na severní straně náměstí vznikne malá relaxační zóna se „zeleným“ stínem.
 
Samozřejmě nelze řešit náměstí bez návaznosti na zbytek centra – omezení dopravy na náměstí se projeví nejen v přilehlých ulicích. V centru bude více jednosměrek a také se rozšíří pěší zóny – kromě dnešní Krajinské, Dr. Stejskala, Panské a Mlýnské se do tohoto režimu přesunou i Hradební a úsek ulice u Černé věže u katedrály.
 
„Trvalo to tři roky, vystřídali se čtyři projektanti a tři náměstci pro dopravu - což jen ukazuje, jak je centrální náměstí citlivé a složité téma. Musíme myslet na místní obyvatele a místní podnikatele, zásobování, místní návštěvníky i turisty. Ale nakonec jsme se dobrali řešení, které je kompromisem na všechny strany. Přitom se však jedná o nejradikálnější proměnu náměstí v posledních třiceti letech. Osobně to vnímám jako změnu, kterou musíme zkusit, zažít, pobavit se o ní, zhodnotit ji a poté se rozhodnout, jak pokračovat dále k cíli, kterým je námětí zcela bez aut, “ uvádí k tomu náš 1. náměstek primátora Juraj Thoma.
 
Zdroj: Facebook Hnutí Občané pro Budějovice, Pixabay