Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
GLASS ANIMALS - Heat Waves
Playlist
GLASS ANIMALS
Heat Waves
Právě vysílá:
Simona Krajíčková
Víkend na Hitrádiu Faktor

Táborská zoologická zahrada převeze své dva zubry do srbské rezervace

Táborská zoologická zahrada převeze své dva zubry do srbské rezervace
Zdroj: canva.com
Datum: 27. 5. 2024
Autor: Pavel Ferenčík

Táborská zoologická zahrada na dnešek plánuje převoz svých dvou zubrů do srbské rezervace, čímž naplňuje svůj program návratu zubra do přírody. Od svého založení v roce 2015 zoo odchovala již 11 mláďat zubra, která byla určena pro rezervace v Česku i dalších evropských zemích. Mluvčí zoo Filip Sušanka uvedl, že tento program je klíčovým projektem zahrady.

"Program reintrodukce zubra evropského do české přírody je pro nás zásadní. Naším hlavním posláním je ochrana ohrožených druhů zvířat. Pravidelně odchováváme mláďata, která postupně vypouštíme do přírodních rezervací nejen v Česku, ale i v Evropě. K dnešnímu dni jsme odchovali již 11 mláďat, z nichž některým jsme našli nový domov již dříve," uvedl ředitel táborské zoo Evžen Korec.

V pondělí zamíří do Srbska mláďata Tajfun a Tatranka. Očekává se, že dorazí do národního parku Fruška Gora následující den. "Další dvě z našich odchovaných mláďat geneticky obohatí stádo v tomto vyhlášeném srbském národním parku," dodal Korec.

Zubr evropský je ohroženým druhem, kterému hrozí vyhynutí. Podle odhadů žije na světě přibližně 7500 zubrů, z nichž polovina žije ve volné přírodě. Odborníci uvádějí, že pro zajištění přežití druhu je nutné dosáhnout populace alespoň 10 000 kusů.

Táborská zoologická zahrada, největší svého druhu v jižních Čechách, byla založena v květnu 2015, kdy ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací. Nyní v zoo žije více než 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.