Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
RICKY MARTIN - (Un, Dos, Tres) Maria
Playlist
RICKY MARTIN
(Un, Dos, Tres) Maria
Právě vysílá:
Simona Krajíčková
Víkend na Hitrádiu Faktor

Tygřice z hlubocké ZOO míří do Maďarska

Tygřice z hlubocké ZOO míří do Maďarska
Zdroj: zoohluboka.cz
Datum: 23. 1. 2024
Autor: Pavel Ferenčík

Tygři ussurijští odchovaní v ZOO Hluboká se stěhují do zoologických zahrad v Maďarsku!

Z hlubocké zoologické zahrady dnes odcestoval jeden z odchovaných tygrů ussurijských. Novým domovem dvou a půl leté samičky Agnes se stane maďarská ZOO Budapešť.

Agnes se spolu se svým bratrem Olinem narodili v Zoo Hluboká 5. července 2021. Zatímco samičku mohli návštěvníci zoo až do dneška vídat společně se svou matkou, sameček byl od nich oddělen již před rokem, protože dosáhl pohlavní dospělosti a mohl by se pokusit pářit se svou sestrou nebo matkou. Také on se bude brzy stěhovat do Maďarska. Pro něj je připraven výběh v Zoo Veszprém. Jejich stěhování probíhá na základě doporučení koordinátora záchovného programu EAZA (Evropské asociace zoo a akvárií) pro tyto velké šelmy.

Příprava na transport a nakládka se obešly bez problémů. Veterináři Emanuel Krejcar a Klára Součková 128kilogramovou tygřici před cestou uspali a provedli základní veterinární vyšetření včetně odběru krve k hematologickým a biochemickým testům. Poté chovatelé zvíře naložili do transportní bedny. 

Vlastní příprava k převozu začala již o víkendu, kdy byly matka s dcerou uzavřeny do vnitřní ubikace, a v sobotu ještě dostaly svou krmnou dávku. Mladá samička totiž musela kvůli uspání do úterka vytrávit, “ sdělil jejich chovatel Martin Drha. „Od matky byla oddělena až dnes ráno.

Mezi tygry panovala už od včerejška mírná nervozita, přeci jen poznali, že se bude dít něco jiného, než obvykle. Veterinární lékař Emanuel Krejcar k tomu dodal: „Kvůli tomu se musela nepatrně zvýšit dávka k distanční imobilizaci. Po podání specifického antidota se tygřice již v transportní bedně asi po pěti minutách v pořádku probudila.

Hned po jejím probuzení mohli maďarští kolegové vyrazit na cestu do Budapešti. Závěrem nezbývá než Jihočešce Agnes popřát, ať se jí v Maďarsku daří!