Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
MIKA - Grace Kelly
Playlist
MIKA
Grace Kelly
Právě vysílá:
Hitrádio Faktor
Hitrádio Faktor

Vánoce na sněhu, nebo na blátě? Meteorologové už tuší!

Vánoce na sněhu, nebo na blátě? Meteorologové už tuší!
Datum: 9. 11. 2023
Autor: Vladan Hýl


S blížícími se vánočními svátky opět stále častěji zaznívá otázka, jestli konec roku bude konečně jednou hezky na sněhu, nebo už tradičně „na blátě“? Reagují na to i meteorologové, kteří aktuálně přicházejí s prvními relevantními předpověďmi. Jak to tedy s letošními zimními svátky vypadá?

Velký vliv na letošní zimu bude mít podle meteorologů jev El Niño. Ten by měl přinést vyšší než průměrné teploty. Data Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí už nyní ukazují, že sněhové srážky budou v příštích měsících podprůměrné, upozornil na to portál Severe Weather.

"Na většině kontinentu bude podle předpovědi sněžit méně než obvykle. Výjimkou budou pouze Alpy a vyšší oblasti severní Evropy," informovali meteorologové.

Neznamená to ale, že v Česku nespadne ani vločka. "Vzhledem k nadprůměrným teplotám bude sněžit zejména na vrcholcích hor a čekají se na horách i oblevy," sdělila TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

A milovníky zimních sportů a radovánek na sněhu nejspíš nepotěší ani další měsíce. "Výrazné teplotní kladné odchylky počítají modely i pro leden a únor," doplnila Honsová s tím, že v Česku byly na sníh bohaté zimy naposledy v roce 2020 a 2010.

Podle odborníků se ale ještě dlouhodobá předpověď stále může změnit. Se sněhovou pokrývkou v Evropě však nepočítá ani Meteorologická kancelář Spojeného království.

A co Martin, přijede letos na bílém koni?

Ne.

Sněhových srážek se tedy s největší pravděpodobností nedočkáme v nížinách. Alespoň na nějaké sněžení se můžou těšit na horách. "O svatomartinském víkendu bude sněžit od nadmořské výšky 800 metrů nad mořem a nad 1 000 metrů už očekáváme celodenní mrazy. Právě na vrcholcích hor se sněhová pokrývka udrží," řekla Honsová.

Se sněhem to tedy minimálně ve městech letos nevypadá na velkou slávu. Pokud si ale chcete nějaké sněhové radovánky dopřát, můžete vyrazit třeba do Alp, kde už výrazně nasněžilo v minulém týdnu. Ve vyšších polohách leží přes půl metru sněhu a na ledovcích je pak až metrová pokrývka.Zdroj: tn.nova.cz