Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
TIESTO & AVA MAX - The Motto
Playlist
TIESTO & AVA MAX
The Motto
Právě vysílá:
Hitrádio Faktor
Hitrádio Faktor

Do dražby jde kytara KURTA COBAINA

Až za 25 milionů korun by se mohla podle odhadů prodat akustická kytara, s níž Kurt CobainNirvany nahrál slavný koncert pro hudební stanici MTV - Unplugged in New York. Zprávu do světa pustila aukční síň Julien´s Auctions, která dražbu plánovanou na 19. až 20. června pořádá v americkém Beverly Hills.

Na kytaru Martin D18E z roku 1959 nahrál Cobain se svou kapelou Nirvana koncert v listopadu roku 1993, tedy jen několik měsíců předtím, než se zastřelil ve svém domově v Seattlu. Album MTV Unplugged in New York vyšlo po jeho smrti, dosáhlo vrcholu americké hitparády a získalo i cenu Grammy.

Kytara se prodává i s ošuntělým kufrem, uvnitř kterého je podle pořadatelů aukce také malý semišový pytlík, v němž si Cobain údajně uchovával heroin, na kterém byl ke sklonku svého života závislý.

„Ta kytara si vysloužila své právoplatné místo v historii jako nástroj, na nějž hrál jeden z nejvlivnějších rockových muzikantů a ikon v jednom z nejlepších a nejpamátnějších živých vystoupení všech dob," uvedl šéf aukční síně Darren Julien. Loni v říjnu se při aukci vydražil za skoro 9 milionů korun olivově zelený svetr, který měl Cobain při témže vystoupení na sobě. Podle Juliena se dosud žádný jiný svetr za tolik peněz při aukci neprodal.

Cobainovi fanoušci si však budou moci přisadit i na jiné předměty, jež patřily této grungeové hvězdě. Mezi nimi je například kytara Fender Stratocaster, na kterou Cobain hrál na turné In Utero v roce 1994 (odhadovaná cena přes dva miliony korun). V nabídce bude také stříbrná košile, kterou měl zpěvák na sobě ve videoklipu k písni Heart-shaped Box (ta by mohla vynést až půl milionu korun), či jeho seznam písní z akustického koncertu v New Yorku (cena se může vyšplhat až na 150 tisíc korun!)

Všechny předměty dali k dispozici lidé, kteří s Cobainem pracovali nebo se znali s jeho rodinou.