Vysílací studio: 389 011 043
Dopravní linka: 800 800 101
FRAGMA - Toca's Miracle
Playlist
FRAGMA
Toca's Miracle
Právě vysílá:
Simona Krajíčková
Víkend na Hitrádiu Faktor

Vyhrajte si roční dálniční známku!

Letos škrábeme naposledy! Letos naposled škrábeme starou dálniční známku z čelních skel našich aut, novou už nikam nelepíme! Od dnešního roku vstupuje v platnost elektronická dálniční známka.

Poslouchejte Snídani šampionů na Hitrádiu Faktor každý pracovní den od 25. ledna do 5. února a můžete ji mít zdarma! Johan s Ondrou si s vámi o ni zahrají ve hře Včera, dnes a zítra.

O elektronické dálniční známce
Česká republika přechází od 1. ledna 2021 na elektronické dálniční známky (podle novely ZPK s platností od 1. ledna 2021). Ty zcela nahradí dosavadní nalepovací papírové dálniční kupony. Majitelé ročních nalepovacích dálničních kuponů pro rok 2020 tak mohou jezdit na tento starý kupon až do 31. ledna 2021. První den, kdy všichni řidiči osobních aut budou muset mít pouze elektronickou známku, je 1. února 2021. Oproti nalepovacímu kuponu má roční elektronická známka nově klouzavou platnost. Cena roční známky zůstává 1 500 Kč. Eko cena je 750 Kč.

KOUPIT SI JI MŮŽETE ZDE

Jak známka funguje:

Kdo si musí známku pořídit
Povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku platí od 1. ledna 2021 pro motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí 3,5 tuny, která chtějí použít zpoplatněný úsek dálnice. Na přípojná vozidla a motocykly se povinnost nevztahuje. Avšak od 1. ledna 2021 se rozšíří výčet vozidel, která budou osvobozena. Již od 1. ledna 2020 jsou kromě jiných osvobozena i vozidla, která používají jako palivo elektrickou energii nebo vodík, případně v kombinaci s jiným palivem – pokud hodnota emisí CO2 nepřesáhne 50 g/km.

Jak elektronická dálniční známka funguje
Elektronické známky fungují na principu videotollingu, tedy snímání státní poznávací značky (SPZ; v případě elektronické dálniční známky mluvíme vždy o SPZ, ne o RZ – registrační značce) vozidel kamerou. Záznam se následně porovnává s databází vozidel, za která byl uhrazen poplatek. Orgány, které konají dohled nad provozem (Policie ČR a Celní správa ČR), tak obratem získají informaci, zda má konkrétní vozidlo platnou elektronickou známku.

Výhody elektronických známek
Elektronická známka s sebou přináší také několik benefitů, jde především o klouzavou platnost, odloženou platnost, upozornění na konec platnosti a snadnou kontrolu platnosti na webu.


Klouzavá platnost ročních známek - elektronická známka platí od zvoleného počátku platnosti celý rok (365 dní). Pokud si tedy řidič koupí elektronickou známku s platností například od 1. června 2021, bude mu platit do 31. května 2022. Roční elektronické známky se už nevážou na kalendářní rok. Končí rozhodování, zda se například v srpnu vyplatí kupovat roční, nebo raději několik měsíčních do konce kalendářního roku.


Odložená platnost - Podle zákona lze u všech druhů známek odložit počátek platnosti vybrané známky až o tři měsíce. Jde o klasický nákup v předstihu, kdy řidič ví, že bude za nějakou dobu cestovat, ale elektronickou známku si chce pořídit předem, aby nezapomněl.


Upozornění na končící platnost - Vzhledem k různému začátku platnosti elektronických známek si může řidič při nákupu zvolit, že chce dostat upozornění na blížící se konec platnosti své elektronické známky.
Kontrola platnosti na webu - V případě, že si řidič potřebuje ověřit, že je elektronická známka platná, stačí na webu edalnice.cz zadat SPZ vozidla do příslušného formuláře a ihned se zobrazí informace, zda je na daný den elektronická známka platná.


Druhy dálničních známek - V nabídce zůstávají tři druhy známek. K dispozici je roční, třicetidenní a desetidenní elektronická známka.

Jak se elektronická známka kupuje - Elektronickou známku je možné koupit v e-shopu edalnice.cz nebo ji lze vyřídit v rámci fyzické distribuce na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích EuroOil. V e-shopu lze zakoupit jeden kus elektronické známky samostatně nebo je možné využít tzv. hromadné úhrady.

Pro nákup známky stačí zadat:
· stát registrace vozidla,
· státní poznávací značku,
· druh elektronické známky,
· počátek platnosti elektronické známky.
Pak už stačí pouze zaplatit a vyrazit.

Pro potřeby odeslání potvrzení při nákupu online je třeba zadat ještě e-mail, případně i telefonní číslo pro upozornění na blížící se konec platnosti elektronické známky.

Výše pokut
Řidiči, kterého systém odhalí na zpoplatněném úseku dálnice bez platné elektronické dálniční známky (a pokud se na něj nevztahuje osvobození), hrozí pokuta až 20 000 Kč.


Kontrola se bude týkat také případného zneužití osvobození. Pokud fyzická nebo právnická osoba podá oznámení o osvobození, aniž by na něj měla nárok, ve snaze záměrně systém zneužít, může se pokuta vyšplhat až na 100 000 Kč. Pokud bude zpoplatněný úsek dálnice užívat vozidlo, na které se osvobození vztahuje, ale řidič oznámení o osvobození nepodal, přestože to zákon vyžaduje, hrozí mu pokuta až 5 000 Kč. Stejná výše pokuty hrozí těm, kteří Státnímu fondu dopravní infrastruktury do deseti pracovních dní nenahlásí, že pominuly důvody pro osvobození.

Státní fond dopravní infrastruktury - Novinky.cz