.webp)
4. 3. 2025 07:10
Dnes, 4. března, začne kolem Samsonovy kašny na českobudějovickém náměstí růst lešení. Dominanta náměstí, Samsonova kašna, bude na čas zahalena ochrannou plachtou, protože začínají restaurátorské práce. Opravy se zaměří především na středovou část sochy, chrliče vody a čtyři atlantské postavy, které nesou kamennou mušli.
Před samotným zahájením prací bylo z bazénu kašny vypuštěno 250 metrů krychlových vody, aby mohli odborníci začít s jejím čištěním. Jitka Kramářová ze společnosti ČEVAK a.s. vysvětluje, že v rámci rekonstrukce dojde k šetrnému mechanickému a chemickému ošetření povrchu kašny. Kromě toho bude staticky zajištěna a opraveny budou chybějící části. Ty budou následně barevně sjednoceny.
„Opravy, které celou kašnu znovu uvedou do původní krásy, zajistí povrchovou úpravu, jež prodlouží její životnost a zároveň bude odolná proti vlhkosti, “ dodává Kramářová. Rekonstrukci provádí akademický sochař Lukáš Hosnedl, přičemž práce mohou být ovlivněny nepředvídatelnými faktory, jako je počasí. Očekává se však, že kašna bude v plné kráse opět zdobit náměstí ve druhé polovině května.
„Udržování děl našich předků je klíčové, protože nám připomínají naši historii a kulturní dědictví. Samsonova kašna je skvělým příkladem, jak můžeme zachovat krásu minulosti pro budoucí generace, “ doplnil náměstek budějovické primátorky Michal Šebek.
Naposledy probíhla podobně rozsáhlá rekonstrukce v roce 2015, kdy byla opravená tryska ve lví tlamě. Socha Samsona, kterou dnes vidíme na kašně, není originál – původní sochy a maskaron byly nahrazeny kopiemi během rekonstrukce v roce 1990. Originály jsou vystaveny v přízemí českobudějovické radnice.
Barokní Samsonova kašna byla postavena v letech 1721–1727 a je jednou z největších svého druhu v Česku. Ve své době sloužila k zásobování města vodou z Vltavy, čímž představovala významný technický pokrok. Kašna, jejíž dominantu tvoří socha Samsona krotícího lva, je dílem jihočeského sochaře J. Dietricha a kameníka Zachariáše Horna. Už tehdy byla na pravém břehu Vltavy postavena Vodárenská věž, ze které bylo vedené potrubí přivádějící vodu do města pod hladinou řeky.